Spis wierzytelności obejmuje co do zasady wierzytelności osobiste w stosunku do dłużnika powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Ma on znaczenie nie tylko dla celów postępowania, ponieważ po prawomocnej odmowie zatwierdzenia układu lub po prawomocnym umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego wyciąg z zatwierdzonego spisu wierzytelności zawierający oznaczenie wierzyciela i przysługującej mu wierzytelności stanowi tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikowi. To oczywista oszczędność czasu i środków – wierzyciel nie musi angażować się w spór sadowy.
Co jeżeli wierzytelność nie została ujęta w spisie?
W postępowaniu układowym oraz sanacyjnym dopuszczalne jest złożenie do sędziego- komisarza sprzeciwu co do umieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności. Termin na złożenie sprzeciwu wynosi 14 dni od opublikowania obwieszczenia o złożeniu wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Instytucja sprzeciwu ma na celu ujawnienie zastrzeżeń wierzyciela co do treści spisu i dotyczy:
- najczęściej pominięcia lub nieumieszczenia wierzytelności w spisie wierzytelności (również co do części),
ale także:
- nieuwzględnienia zabezpieczenia
- przyznania lub odmowy prawa do potrącenia
- określenia przedmiotu zabezpieczenia
- kwestii związanych z hipoteką : numer wpisu, data wpisu
Sędzia komisarz zatwierdza spis wierzytelności po upływie terminu do złożenia sprzeciwu, a w przypadku jego złożenia- po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie sprzeciwu.
Czy upływ terminu na wniesienie sprzeciwu przekreśla szansę na dochodzenie wierzytelności?
Na szczęście nie. Nieuwzględnienie wierzytelności w spisie nie stanowi przeszkody do jej dochodzenia w odpowiednim trybie. Wierzyciel, którego wierzytelność nie została uwzględniona może w każdej chwili (także przed zakończeniem lub umorzeniem postępowania restrukturyzacyjnego) wnieść pozew o zasądzenie. W takim przypadku wierzyciel uzyskuje tytuł, po którego przedstawieniu możliwe jest dokonanie zmiany spisu wierzytelności.
Więcej informacji:
r.pr. Katarzyna Klonowska
k.klonowska@kkplegal.com
531 331 395