Podczas gdy rząd zapowiada kolejną już ,,tarczę antykryzysową”, a do przestrzeni publicznej docierają sprzeczne informacje o możliwościach, jakie mają przynieść kolejne regulacje, skupmy się na ostatnich zmianach wprowadzonych przez tzw. tarczę 3.0., jakie istotne zmiany dla pracodawców wprowadza?
1. Zwiększenie kwoty wolnej od potrąceń w stosunku do przepisów wynikających z Kodeksu pracy.
Kwoty wolne od potrąceń określone w art. 871 § 1 Kodeksu pracy ulegają zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego dany pracownik ma na utrzymaniu, jeżeli z powodu podjętych w kraju działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2, pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Dotyczy to m.in. objęcia pracownika przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, czy tez zmiany jego warunków zatrudnienia mocą porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.
Do kręgu osób uznawanych za członka rodziny pracownika ustawodawca zaliczył: małżonka albo rodzica wspólnego dziecka, dziecko w wieku do 25 roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25 rok życia i legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje mu świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.
2. Rozszerzenie kręgu osób mogących uzyskać zwolnienie ze składek ZUS.
Rozszerzono grupę przedsiębiorców mogących uzyskać zwolnienie ze składek ZUS o przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r., jeżeli przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce w 2020 r., jednak wniosek o zwolnienie może zostać złożony również w sytuacji, gdy przychód w miesiącu, za który składany jest wniosek przekroczył 300% przeciętnego wynagrodzenia brutto, ale dochód w tym miesiącu nie był wyższy niż 7.000 zł. Na tych zasadach ze zwolnienia będą mogli również skorzystać przedsiębiorcy korzystający z tzw. ulgi na start, wcześniej wyłączeni z tej formy pomoc.
3. Rozszerzenie kręgu osób mogących uzyskać jednorazową pożyczkę w kwocie 5000 zł oraz świadczenie postojowe.
O przyznanie pożyczki na podstawie znowelizowanych przepisów będą mogli obecnie ubiegać się również mikroprzedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. – dotychczas była ona dostępna jedynie dla mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność od 1 marca 2020 r.
Podobnie obecnie o przyznanie świadczenia postojowego będą mogli starać się również przedsiębiorcy prowadzący działalność od 1 kwietnia 2020 r.
4. Zmiany dotyczące zatrudnienia cudzoziemców – brak konieczności uzyskiwania nowego zezwolenia na pracę w przypadku zmiany warunków pracy.
Jeżeli na skutek skorzystania przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi z mechanizmów umożliwiających zmianę warunków wykonywania pracy – z obniżonego wymiaru czasu pracy, zmiany systemu lub rozkładu czasu pracy, systemu równoważnego czasu pracy, albo pracy zdalnej, w ten sposób, że zmianie ulegną warunki wykonywania pracy wskazane w zezwoleniu na pracę, nie będzie konieczna zmiana lub wydanie nowego zezwolenia na pracę.