Z dniem 1 stycznia 2016r. weszły w życie zmiany do przepisów dotyczących prawa upadłościowego w zakresie pojęcia niewypłacalności, zawartego w art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (dalej: Ustawa).
Po pierwsze, niewypłacalność dłużnika powiązana została, w art. 11 ust. 1 Ustawy, z utratą zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Utrata wskazanej zdolności w rozumieniu Ustawy następuje w momencie, gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza okres trzech miesięcy.
Następnie, ustawodawca określił, iż niewypłacalność następuje również wtedy, gdy zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku, do którego, zgodnie z art. 11 ust. 3, nie wlicza się składników niewchodzących w skład masy upadłości. Jednakże wymaganym jest, aby stan, gdy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku dłużnika, utrzymywał się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Skontaktuj się z nami!
KontaktDo wskazanych powyżej zobowiązań pieniężnych nie wlicza się zobowiązań przyszłych (w tym zobowiązań pod warunkiem zawieszającym) oraz zobowiązań wobec wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki lub innej czynności prawnej o podobnych skutkach, o których mowa w art. 342 ust. 1 pkt 4 Ustawy, a więc mieszczących się w czwartej kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości. Wskazana kategoria czwarta obejmuje należności wspólników albo akcjonariuszy z tytułu pożyczki lub innej czynności prawnej o podobnych skutkach, w szczególności dostawy towaru z odroczonym terminem płatności, dokonanej na rzecz upadłego będącego spółką kapitałową w okresie pięciu lat przed ogłoszeniem upadłości, wraz z odsetkami.
W nowym stanie prawnym w treści art. 11 Ustawy, znajdziemy domniemanie, iż zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku, wtedy gdy zgodnie z bilansem, suma jego zobowiązań przekracza wartość jego aktywów, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Z powyższego bilansu zobowiązań wyłączyć należy rezerwy przeznaczone na zobowiązania oraz zobowiązania wobec jednostek powiązanych.
Jednakże powinno się wskazać, iż na podstawie ust. 6 omawianego przepisu, sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli nie ma zagrożenia utraty przez dłużnika zdolności do wykonywania jego wymagalnych zobowiązań pieniężnych w niedługim czasie.
Podkreślić należy, iż przepis art. 11 Ustawy ma zastosowanie do spółek osobowych (określonych w Kodeksie spółek handlowych), w których co najmniej jednym wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem jest osoba fizyczna, jedynie w ograniczonym zakresie tj. w uregulowaniach ust. 1 oraz 1a.
Doprecyzowanie pojęcia niewypłacalności przez ustawodawcę jest niezwykle istotne z uwagi na to, iż stan niewypłacalności dłużnika jest podstawą do ogłoszenia upadłości. Ponadto, normuje właściwy czas do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcia postępowania układowego, co z kolei może m.in. uchronić członka zarządu od odpowiedzialności wynikającej z art. 299 Kodeksu spółek handlowych, a więc odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna.